Chlapec, který přežil…

Bylo mi méně než deset let. Devět. Možná osm. A poprvé jsem se setkala s chlapcem, který přežil – s Harrym Potterem. V té době nebyl zdaleka tak slavný jako dnes. Může se to zdát zvláštní, ale nezačala jsem od začátku. Mamka objednala Harryho Pottera a tajemnou komnatu jako knihu, na které se bude můj malý bráška učit číst. Dlouho ale předčítání nevydržela, a sama se do poutavého příběhu pustila. Netrvalo to dlouho a pohlcena jsem byla i já.

Je tomu deset let, kdy jsem byla na prvním dílu ságy. Tehdy snad ještě ani nebyla velká multikina, jako jsou dnes. A pokud byla, já jsem o nich neměla ponětí. Každopádně film Harry Potter a kámen mudrců jsem viděla v malém vesnickém kině, a přesto jsem byla unešená. Na druhý díl jsem se tak těšila, že jsem ho sehnala v původním znění s amatérskými českými titulky. Třetí díl jsem viděla v kině hned dvakrát. Poprvé to bylo v letním kině, které bylo mimořádně narvané k prasknutí a podruhé zase v tom našem kině vesnickém. Byl to maraton Harryho Pottera. Dávali první tři díly za sebou a já si to skvěle užila. Mohli by uvažovat i o odehrání všech sedmi dílů za sebou, já bych to rozhodně zkusila vydržet. Čtvrtý díl jsem také viděla v předstihu v pirátské verzi, ale byla to taková katastrofa (mám samozřejmě na mysli kvalitu záznamu, nikoli samotného filmu), že veškerá další pokračování jsem si nenechala ujít v kině a tentokrát to už byla ona velká multikina. Konkrétně to naše v Letňanech. Byla jsem unešená z pětky – dle mého nejlepší díl celé ságy. Ačkoli byla následujícím dvěma připisovaná přílišná táhlost, mě to tak nepřišlo. Harry Potter a princ dvojí krve a Harry Potter a relikvie smrti – part 1 byli správně temní a místy i hodně hororoví (scéna, kde Hermiona nalezne mrtvou Batyldu, mě bude ještě dlouho strašit ve snech). A pak přišel poslední díl – Harry Potter a relikvie smrti – part 2. Jak z minulých řádků možná odvodíte, nenapíšu zde o Harrym nic špatného. Poslední díl byl skvělým završením celé ságy. Všechno mělo spád a v posledních minutách, kdy had Nagini pronásledoval Rona a Hermionu, jsem se opravdu bála, že je zabije, ačkoli jsem knihu četla. Dle mého by si pět hvězdiček zasloužil každý jednotlivý díl. Je to prostě má citová záležitost.

Možná, že se vám to bude zdát už jako velké klišé, ale i já jsem na příbězích malého zjizveného čaroděje vyrůstala. Byla jsem stejně stará jako bradavičtí hrdinové. Prožívala jsem s nimi celé své dospívání. A teď je všemu konec. S kým bude vyrůstat příští generace? Jsem přesvědčená, že Harryho Pottera nic a nikdo nepředčí.

PS: Představa, že bych se snad chtěla přiživit na tak skvělém keyword, jako je fráze Harry Potter a relikvie smrti, je naprosto klamná. Harryho miluji a článek o něm jsem napsala jen proto, že jsem chtěla.

Příspěvek byl publikován v rubrice Filmy, Život. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *