Bídníci bojovali až do úplného konce

Před několika málo dny přišla do kin další adaptace slavného románu Victora Huga Bídníci. Ano, stydím se, román jsem bohužel dosud nečetla. To však neznamená, že se k tomu už nikdy nedostanu. Možná právě díky tomuto filmu bych si knihu určitě chtěla půjčit a přečíst. Je mi jasné, že se na filmové plátno nedostalo všechno, a právě to mě láká. Ale zpátky k filmu.

Snad každý si ještě pamatuje základní dějovou linku románu, o němž se zajisté učil jak na základní, tak na střední škole. Jean Valejan, bývalý galejník, se ujme malého děvčátka Cossety a stane se tak jejím otcem i matkou, pokud mohu použít slova přímo z filmu. Adaptace ale není pouhým filmem. Na internetu jsem se dočetla, že tam uslyšíme i písně, ale pozor: ve filmu není jediné mluvené slovo. Celé dvě a půl hodiny nás provázejí hudba a písně. A musím říct velice krásné písně. Hned na začátku nás uvítá velkolepá hudba doprovázející tvrdou práci galejníků. Ve filmu pak slyšíme i krásné milostné, bojovné i žalostné písně. Myslím, že hudba je opravdu povedená.

Také herecké obsazení je, podle mě, velmi dobré. Řekla bych dokonce velkolepé. Ústřední dvojici soupeřů tvoří Hugh Jackman v roli Jeana Valejana a Russell Crowe v roli inspektora Javerta. Hugha Jackmana mám v mysli zafixovaného hlavně jako Van Helsinga, takže mi chvíli trvalo, než jsem ho poznala. Russella Crowa snad ani nemusím představovat. Jeho nejznámější rolí je římský generál Maximus ve filmu Gladiátor. Musím říct, že jsem byla opravdu překvapená tím, jaký má krásný hlas. Zpíval opravdu úžasně. „Adoptivní“ dcerku Jeana Valejana hraje Amanda Seyfried. Díky Mamma Mie! asi nikoho nepřekvapí, že i ona má nádherný hlas. Příjemným překvapením ale pro nás může být Anne Hathaway, která se nám může oproti své asi nejznámější roli princezny Miy zdát nezvykle dospělá. Hraje tu Fantine – matku Cossety. Za zmínku stojí i Eddie Redmayne. Pro někoho možná neznámé jméno, ale kdo sledoval seriál Pilíře země, který nedávno vysílali na ČT2, bude si určitě pamatovat na zrzavého Jacka, sympaťáka, který se v závěru ujme stavby katedrály.

Jedinou výtkou snad jsou ty dvě a půl hodiny čistého času. Je to způsobeno asi i tím, že je celý film zpívaný. Myslím ale, že by určitě snesl zkrácení o půl hodiny.

Celkově převládá ale kladné hodnocení. Film se mi líbil jednak díky skvělým hereckým výkonům (tady bych vyzdvihla asi hlavně Russela Crowa, ten se mi v roli drsného inspektora Javerta opravdu líbil), jednak díky krásným melodiím. Kvalitu filmu dokazuje i CSFD.cz, kde se Bídníci drží na červených pozicích.

Příspěvek byl publikován v rubrice Filmy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Bídníci bojovali až do úplného konce

  1. Stargames napsal:

    Ahoj tak na tom jsem tak byl a je to uplne fantastico.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *