Sophiina volba

Další zajímavou knihou, která stojí za zmínku, je kniha amerického autora Williama Styrona Sophiina volba. Opět jsou zde řešeny hrůzy druhé světové války. Děj sestává z několika linií. Ta hlavní nás přivádí do USA v době poválečné. Vypravěčem je Stingo. Mladý muž, začínající spisovatel. V New Yorku, kde je rozhodnut napsat své mistrovské dílo, potká muže a ženu, kteří způsobí v jeho životě doslova hurikán. Sophii – mladou polskou ženu s tetováním na ruce, které dokonale vystihuje celé její životní neštěstí. A Nathana – biologa, špičku ve svém oboru. Sophie s Nathanem jsou milenci a Stingo se stane jejich velkým přítelem. Tráví spolu spoustu času. Šťastné chvíle jsou však střídány temnými obdobími, kdy je nešťastná Polka i její mladý přítel napadán Nathanem. Až později Stingo zjistí, že důvodem těchto výbuchů byla vážná duševní nemoc. Nathan není vědec, nemá vystudované žádné školy. Je šílený. Šílený génius. Ve druhé linii románu Sophie vypráví o svém životě během války. Musela se mnohokrát rozhodnout, a vždycky se rozhodla špatně. Tou největší a nejstrašnější volbou, kterou byla nucena udělat, byla volba mezi dětmi. Obrázek nešťastné Evy s medvídkem a flétničkou v ruce ji pronásledoval až do konce života. Nathan a Sophie jsou vskutku tragickými postavami a stejně tak tragický je i jejich konec. Vstříc smrti se vydávají ve společném objetí.

Sophiina volba ukazuje na to, jaké hrůzné následky měla druhá světová válka na obyčejného člověka. Sophie nebyla židovka, odpovídala ideálům árijské krásy a mluvila plynně německy, a přesto zakusila ty největší hrůzy v polské Osvětimi. Rokem 1945 to všechno ale nekončí. Vzpomínky na koncentrační tábor ji neustále pronásledují a Sophie se obviňuje nejen ze smrti vlastních dětí. Takovýto zhoubný vliv měl nacismus na tisíce a tisíce nevinných lidí.

V dnešní době se může zdát, že druhá světová válka společně s nacismem je pouhou minulostí. Zamysleme se však nad tím, že nás od ní dělí pouhých 65 let. Lidé nejsou neomylní a stále opakují své chyby. Buďme však obzvláště na pozoru a nedovolme této destruktivní ideologii, aby v naší společnosti opět zapustila semínko.

Na závěr bych chtěla říci něco o knize z hlediska kompozice. Jedná se o dílo opravdu objemné (má něco okolo pěti set stran). Doporučila bych ho čtenáři spíše zkušenějšímu. Prolínají se zde jednotlivé linie časové i příběhové. Vypravěč knihu obohacuje svými vlastními postřehy a názory. Prolíná se zde jeho život, milenecký život Nathana a Sophie a život Sophie za války. Proto je velmi důležité, aby byl čtenář neustále ve střehu. Jakmile se však do příběhu začteme, již nás nepustí a my budeme netrpělivě číst další a další stránky a budeme postupně objevovat jednotlivé epizody života této krásné Polky.

V roce 1982 byl podle knihy natočen film, který nese stejný název. V hlavní roli se nám zde představila úžasná Meryl Streep, v roli Nathana Kevin Kline a jejich přítele Stinga hraje Peter MacNicol. Film samozřejmě nemůže pojmout obsah celé knihy, hlavní myšlenku však vyjádřil dokonale. Stejně jako kniha stojí za přečtení, tak i tento film stojí za zhlédnutí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Literární koutek. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *